Zaburzenia pracy tarczycy (zobacz – https://portaldlazdrowia.pl/zaburzenia-pracy-tarczycy-choroby-tarczycy/) mają wpływ na funkcjonowanie organizmu w różnych obszarach. Są wynikiem pewnych schorzeń i generują kolejne. Wielu z tych zaburzeń nie można wyleczyć, ponieważ nie są znane przyczyny. Leczenie polega więc na likwidowaniu skutków. Najgorsze choroby są spowodowane przez nieprawidłową ilość produkowanych hormonów, a leczenie polega na regulowaniu czynności wydzielniczych, żeby unormować ilość hormonów.

Nadczynność tarczycy jest jedną z poważniejszych chorób, której efektem jest szybszy metabolizm. Człowiek chudnie, jest przemęczony, pobudzony. W niektórych przypadkach występuje wytrzeszcz oczu, który może upośledzić widzenie. Nadczynność tarczycy jest uleczalna, wiele zależy od sposobu leczenia obranego przez lekarza.

Rzadszą chorobą jest niedoczynność tarczycy, którą może spowodować wiele przyczyn, w tym niektóre choroby lub leki, albo czynniki środowiskowe. Charakterystycznym objawem jest wole proste, inne objawy to wzrost wagi, ciągłe uczucie zimna, obrzęk twarzy i wiele innych. Leczenie polega na stosowaniu specjalnej diety bogatej w niektóre pierwiastki oraz przyjmowaniu brakujących hormonów.