Stres jest obecny w życiu każdego z ludzi, jeżeli ktoś twierdzi, że żyje bez stresu, to nie mówi prawdy. Nie istnieją ludzie, którzy nie doświadczają reakcji stresowych. Tylko niektórzy przeżywają stres silniej, niż inni i gorzej sobie radzą z przezwyciężaniem stresu. Stres to odpowiedź organizmu na zmiany w sytuacjach życiowych, próba zaadoptowania się do nieznanych dotąd, nowych warunków.

Zupełnie inny rodzaj stresu, to reakcja organizmu na agresję, słowną, psychiczną i fizyczną.
Stres jest także wtedy, gdy na naszej drodze postawione są wymagania, które przewyższają nasze możliwości. Jeżeli reakcje stresowe występują pojedynczo, nie powinny być podstawą do niepokoju, bo to naturalna reakcja. Bardzo niebezpieczny może jednak okazać się stres przewlekły i to on stanowi prawdziwe zagrożenie dla organizmu. Stres przewlekły pojawia się, gdy człowiek automatycznie ocenia różne zdarzenia jako zagrożenie dla siebie.

U każdego człowieka objawy stresu mogą być trochę inne lub mogą występować jedynie niektóre z reakcji. Bardzo rzadko zdarza się aby jeden człowiek miał wszystkie objawy stresu jednocześnie. Jednak już kilka objawów stresu, pojawiających się u człowieka jednocześnie może świadczyć i potwierdzać, że mamy powód do diagnozowania stresu.