Tasiemczycę wywołują tasiemce, których larwy przedostają się z mięsem do przewodu pokarmowego człowieka. Tam rozwijają się dorosłe osobniki, które powodują zachorowanie na tasiemczycę.

Tasiemczyca jest wywoływana przez różne rodzaje tasiemców, których larwy żyją w różnych gatunkach mięsa. Tasiemiec nieuzbrojony rozwija się z wągrów zawartych w mięsie wołowym, o uzbrojony z larw w mięsie wieprzowym. Rzadziej występujący bruzdogłowiec szeroki wykluwa się z larw zawartych w mięsie rybim. Tasiemiec bąblowcowy, którego jaja mogą być w kale psa, wywołuje bąblowicę.

Objawy tasiemczycy to spadek masy ciała, biegunki, nudności, niekiedy niedokrwistość spowodowana ogromnym zapotrzebowaniem niektórych rodzajów tasiemca na witaminy z grupy B, których pozbawia organizm człowieka. Diagnoza tasiemczycy sprowadza się do badania kału na obecność jaj tasiemca, które wydostają się razem z obumierającymi członami tasiemca. Leczenie następuje w postaci jednorazowej dawki określonych lekarstw. Tylko w przypadku powikłań stosuje się leczenie w poradni specjalistycznej albo w szpitalu.

Nieco inaczej przebiega wągrzyca, która jest również chorobą związana z tasiemcami. W tym przypadku człowiek połyka jaja tasiemców, które z kałem dostały się do wody lub pożywienia. Jaja przenikają do mięśni i narządów wewnętrznych organizmu (mózg, płuca, wątroba) i tam rozwijają się wągry (larwy). Choroba jest bardziej skomplikowana w diagnozowaniu i leczeniu, ale uleczalna.

Zobacz – https://portaldlazdrowia.pl/tasiemiec-tasiemczyca/