Wysoki poziom glukozy we krwi to jeden z charakterystycznych objawów cukrzycy, powszechnej choroby o podłożu metabolicznym. W zasadzie są dwie przyczyny zachorowania na cukrzycę. Pierwsza to niedostateczna produkcja insuliny przez trzustkę. Jeśli insuliny jest za mało, to również mniej glukozy dociera z krwi do komórek, a przez to jej stężenie we krwi rośnie. Druga przyczyna choroby to tzw. insulino odporność, kiedy to trzustka produkuje insulinę w dostatecznej ilości, a organizm nie potrafi jej wykorzystać. Efekt jest podobny, glukoza nie dostaje się do komórek, a jej stężenie we krwi rośnie.
Leczenie cukrzycy zależy od typu, który został rozpoznany u pacjenta. Jeśli jest to typ 1, czyli niedobory insuliny, to chory musi ja przyjmować o określonych dawkach. Inaczej jest w drugim przypadku (typ 2). Czasem wystarczy zmiana diety, ale zazwyczaj konieczne są leki doustne lub zastrzyki. Dla każdego typu insuliny, a w zasadzie dla każdego pacjenta dobiera się odpowiednią dietę, która zmniejsza skutki cukrzycy.
Cukrzycę trzeba leczyć, bo inaczej mogą wystąpić powikłania w postaci zawału serca, udaru mózgu, stopy cukrzycowej i wielu innych, które mogą skończyć się śmiercią.